نگاهی به انیمیشن ارض الطف

عنوان: سرزمین طف ( ارض الطف )

کاری از مرکز بین المللی تولید و نشر بیروت

تهیه کننده و فیلمنامه نویس: شیخ محمد یقظان

آهنگساز: نصیر شمه

 

 

این فیلم انیمیشن که می‌خواد قیام کربلا رو به تصویر بکشه از مدینه آغاز میشه و ابتدا یه تصویر و معرفی اجمالی از مدینه پیامبر (ص) میده ، بعد با رسیدن پیک نامه رسان دمشقی که حامل خبر مرگ معاویه است ادامه پیدا می‌کنه و با چگونگی امتناع امام از بیعت با یزید، خروج از مدینه، رفتن به مکه، خروج از مکه به سوی کوفه، مسلم و وقایع کوفه، ملاقات لشکر حر با کاروان حسینی، رسیدن کاروان اهل بیت (ع) به کربلا و رویارویی با لشکر عمربن سعد پیگرفته میشه و در نهایت با شهادت یاران و اهل بیت و شخص امام حسین ( ع ) به پیان می رسه!

این انیمیشن کامپیوتری، از این جهت که نخستین فیلمی است که حرکت و قیام امام حسین ( ع ) رو از شهر مدینه تا شهادت در کربلا به تصویر می کشه، اثری ستودنی و قابل تقدیره. از ویژگی‌ها و نقاط قوت نسبی اون هم میشه به موسیقی متن زیبا و تاثیرگذار ( بسیار شبیه موسیقی متن سریال راه قدس )، تیتراژ خوب، تدوین و گرافیک زیبا و همچنین رعایت امانت در نقل نقول‌های تاریخی در برخی موارد اشاره کرد.

اما این فیلم علاوه بر همه‌ی زیبایی‌ها و محاسنی که داره در برخی موارد دچار نقص، کم‌کاری و حتی گاهی اشتباهات تاریخی هستش!

مجموعه‌ی این کمبودها یا انتقادات وارده رو در سه دسته می‌توان تقسیم کرد:

1. صدا: منظورم از صدا اعم از موسیقی متن، صدا و صوت شخصیت‌ها و صدای محیطه.موسیقی فیلم اگرچه یکیاز نقاط قوت اون محسوب میشه اما هماهنگ نبودن اون با وقایع و رویدادهای داستان در بعضی از موارد می‌تونه جزو نقاط ضعف اون حساب بشه که استفاده از موسیقی حماسی روی نماها و سکانس‌های حمله‌ی یزیدیان به سپاهیان امام حسین ( ع ) یه نمونه‌است. همین انتقاد در صوت شخصیت‌ها هم وارده، به خصوص در مورد شخصیت حضرت زینب ( س )؛ صدای استفاده شده برای شخصیت این بی‌بی یه جوری توی ذوق میزنه! ولی از انصاف نگذریم که در مورد امام حسین (ع) گوینده‌ی خوش صدا و مناسبی انتخاب شده! در مورد صدای پس زمینه و محیط هم همین طور، در برخی موارد از صداهایی استفاده شده که اگرچه با منظور بوده، خیلی مناسب و قابل قبول نیست! مثلا در شب عاشورا صدای زوزه‌ی گرگ‌ها و شغال‌ها به عنوان پس زمینه به کار رفته در حالی که پذیرشش برای صحرای خشک و سوزان کربلا کمی سخته!

2. تصویر و گرافیک: در موارد متعدد دیده میشه که تفکیک بین چهره‌ی شخصیت‌های به کار رفته در فیلم دشواره چون به چهره‌ها خیلی شبیه همه! از طرفی در مورد برخی از شخصیت‌ها در اینجا کم گذاشته شده! مثلا چهره‌ی حضرت علی اکبر ( ع ) خیلی معمولی و شبیه بقیه در حالی که در مورد ایشون داریم که شبیه ترین خلق خدا به رسول الله بود! در مورد حضرت عباس هم همچنین کوتاهی صورت گرفته! اما در مورد امام حسین ( ع ) و حضرت زینب ( س ) دقت رو رعایت کرده و  برای چهره‌ی اون‌ها از نور استفاده کرده!

3.  محتوا: متاسفانه این فیلمنامه از آنجایی که بازگو کننده‌ی یک واقعیت تاریخی خیلی مهمه اسیر شدت و ضعف محتوا میشه! بعضی جاها خیلی خوب امانت رو رعایت کرده و حتی در سخنان امام هم دقت به خرج داده اما در بخش قابل ملاحظه‌ای هم دچار نقصان وتحریف شده! مثلا: حوادث قبل از خروج امام از مدینه  و حین خروج، محتوای نامه‌ی اول مسلم بن عقیل به امام، حوادث کوفه پس از ورود مسلم به کوفه، حوادث بین راه مکه تا کربلا، کیفیت نبرد اصحاب و اهل بیت امام با سپاه عمربن سعد، کیفیت شهادت علی اکبر ( ع )، کیفیت شهادت حضرت عباس ( ع ) وکیفیت شهادت امام حسین ( ع ). مهمتر از همه اینکه: تشنگی و عطش در خیمه های امام خیلی کم رنگه و اصلا از آب بستن کوفیان خبری نیست!

با همه‌ی این احوالات فیلم قابل تقدیر و خوبیه و البته تاثیرگذار به خصوص بر غیر شیعیان! یعنی یک غیر شیعی هم با دیدن این فیلم به بخشی از ظلم‌ها، بی‌عدالتی‌ها و ددمنشی‌های حکومت یزید پی می‌بره و گوشه‌ای از مظلومیت اهل بیت ( ع ) را می‌بینه!